X
i

At Turu

"Güzel Atlar Ülkesi" olarak da bilinen Kapadokya'nın peribacalarını, vadilerini ve eşsiz diğer doğal güzelliklerini yakından görebilmek için atlar ile yapılan turlardan faydalanabilirsiniz.

Semâ ve Türk Gecesi

Türk kültürünün ve inançlarının bir parçası olan ve büyük düşünür Hz. Mevlana tarafından tasavvufi bir coşkuyla oluşturulan ve geliştirilen semâ,aslinda Mevlevi dervişlerinin ney, nısfiye vb. çalgılar eşliğinde, kollarını iki yana açıp dönerek yaptıkları ayindir.semazenler çok zor bir eğitimin sonucunda bu kabiliyete erişmektedirler.bir rivayete göre semazenler çok küçük yaşlardan itibaren dengelerini ve yörüngelerini bozmadan oldukları yerde dönebilmek için ayak başparmakları ile yanındaki parmağın arasına yere çakılmış bir çiviyi yerleştirir ve onun çevresinde dönerlermiş .Sema gösterilerine katılarak bu manevi yolculukta sizde yerinizi alabilirsiniz.

TÜRK GECESİ

Tatilinizi muhteşem eğlenceler ile süslemek istiyorsanız mutlaka Kapadokya Türk gecelerine katılmalısınız. Birbirinden farklı kayadan oyma, otantik mimarileriyle göze çarpan restoranlarımız bir yandan geleneksel Türk mutfağının yöresel yemeklerini beğeninize sunarken bir yandan da sema, fasıl, halk oyunları (folklor), animasyonlar ve oryantal dans gösterilerini seyrederek ve onlara eşlik ederek eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Balon Turu

Kapadokya'yı ve büyüleyici coğrafyasını balon turlarımız vasıtasıyla gökyüzünden keşfedebilirsiniz. Muhteşem vadilerin içinde ve peribacalarının etrafında süzülürken rüya gibi gezinizi, çekeceğiniz fotoğraflarla ölümsüzleştirebilirsiniz. Kapadokya'da balon ile uçmak tatilinizi unutulmaz kılacaktır.

Testi ve İşlik Atölyesi

Bir el sanatı olarak çanakçılık, Hititlere kadar uzanan geçmişiyle bir ata mesleği durumundadır.Yöreye özgü bir toprak yapısı olan kırmızı toprak avanosun dağlarından "işlik" adı verilen çanakhanelerde ustalarca işlenip, yüksek ısıda pişirilerek çeşitli sanat ürünlerine dönüşür.Eski zamanlarda sıklıkla kullanılan testi gibi su kapları suyu bir termos gibi soğuk tutar üzerinde bulunan binlerce mikron boyutundaki gözenekler terleyip buharlaşır bunun doğal bir sonucu olarak su soğur.eğer yemek pişirilecekse ısıyı heryana eşit yaydığından yemekler daha lezzetli ve vitaminini kaybetmeden pişer.Eskisi kadar sık olmasa bile halen yer yer kullanılan evler vardır. Gelişen teknoloji ile artik daha çok bir süs eşyası olarak vitrinleri süslesede testi en sağlıklı ve doğal kaplardan biridir.Geleneksel çanak ve çömlek yapılışını sizde atölyelerimizde izleyebilir, bu keyifli deneyime sizde şahit olabilirsiniz.

Atv ve Bisiklet turu

Vadileriyle meşhur olan Kapadokya'da doğa ile iç içe olmanın ve bölgeyi daha yakından tanımanın bir diğer yolu da yürüyüş yapmaktır. Ancak vadilerin bazıları yürüyüş için uygunken bazıları ise yürüyüşe el vermez. Özellikle güneşin batışını izlemek için gidebileceğiniz bu vadilere rehberler eşliğinde düzenlenen ATV (Quid Bike) turlarıyla ulaşabilir yada ulaşımın el verdiği yerlerde bisiklet kiralayarak da zevkli gezintiler yapabilirsiniz.

Gondol Turu

Avanos'un ortasından akarak ilçeyi ikiye bölen ayrıca ülkemizin en uzun nehri olan Kızılırmak üzerinde düzenlenen gondol turları ilçemizin doğal ve tarihi güzelliklerine romantik bir açıdan bakma şansını size veriyor. güneş batımında eşsiz ırmak manzarasını kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Jet Bot

Eğer macera ve heyecanı seviyorsanız size güzel bir haberimiz var ilçemizde lisanslı ve son derece güvenli Jet Boat turlarını tavsiye ediyoruz. Avanos'tan başlayıp tarihi Sarıhıdır köyüne uzanan, 360 derecelik Hamilton dönüşleri, süratli manevralar da içeren su üstündeki adrenalin yüklü bu geziye katılabilirsiniz.

Jeep Safari

Kapadokya'nın saklı güzellikleriyle tanışmak, muhteşem vadi ve manzaralarını farklı bir açıdan görmek isterseniz jeeplerle profesyonel sürücüler eşliğinde düzenlenen safarilere katılmanızı öneririz.

Tur Rehberi

Kırmızı, Yeşil ve Mavi Tur seçeneklerimizden rotanızı belirleyebilir böylece tüm vadinin görülmeye değer güzelliklerini kaçırmadan gezinizi tamamlayabilirsiniz